Tělové svíce a ušní svíce - návod k použití a diagnostika

Historie vzniku svící

Používání tělových a ušních svící je alternativní léčebná metoda, jejíž kořeny sahají hluboko do naší historie. Tvar a přírodní materiál, ze kterých se tělové svíce vyráběly, se vyvíjel a měnil postupem časuPoužívala se například svinutá březová kůra, smotané listy různých bylin nebo dutá stébla různých trav. Tyto "svíce" nehořely moc dlouho, a tak se materiály začali namáčet do vosků s příměsí různých bylin.

V historii hrály roli i noviny stočené do tvaru kornoutku, které používali naši předci.
Můžeme tak s přehledem spojit konický tvar jako velmi účinný při vytahování bolestí. V dnešní době jsou tělové a ušní vyráběné z různých materiálů. Většinou se používá včelí vosk, parafín či směs vosků, do kterých se mohou přidávat esenciální oleje, silice z bylinek nebo výtažky z léčivých koření. Na místo listů nebo kůry je používáno bavlněné nebo lněné plátno.

Jakým způsobem ušní a tělové svíce pomáhají ?

Tělová svíce, která se zapálí a umístí na ošetřovanou část těla, stimuluje teplem a jemným sacím účinkem reflexní body, které se na těle nachází.
Při hoření vzniká uvnitř dým, který proudí směrem dolů do místa aplikace. Tento dým obsahuje účinné látky z včelího vosku, kurkumy a případně bylinného extraktu.
Po zahřátí svíčky se obrátí tah a dým začne stoupat vzhůru. Naváže s sebou z těla bolesti, záněty, škodliviny, podlitiny, otoky a mnoho dalších neduhů na vnitřní stěny.
Tělové svíce pomáhají uvolnit i energetické bloky v těle. Speciálně na uvolnění energetických bloků existují tělové svíce s bílou šalvějí.

Tím, jak plamen prohořívá aurou, spaluje v energetických bodech negativní energie a emoce. Tělová svíce pomáhá k relaxaci, aktivuje lymfatický systém, detoxikaci a ozdravující proces.

Při hoření tělové svíce i ušní svíce se do organismu dostanou skrze teplem rozšířené póry kůže výtažky z včelího voskuTen má antibakteriální účinky, váže na sebe z těla kovy a prodlužuje dobu hoření.
Kurkuma je důležitá svým protizánětlivým a antibakteriálním účinkem.

S čím vám mohou tělové svíce pomoci ?

Tělové svíce použijte přímo na bolestivá místa, otoky, meridiánové dráhy, lymfatické uzliny, akupresurní a reflexní body na nohách a rukách.
Můžete je použít i ke stimulaci  čaker.
Snižují bolest, zmenšují podlitiny, podporují hojení ran a trávení. Účinné jsou při nervozitě, hojení oparů i při bolestech zad.
Výborné jsou při gynekologických problémech, při odstraňování cyst, menstruačních bolestech a pro celkové prohřátí podbřišku (na to je účinná Turbo svíce)
Při správném a pravidelném ošetření dokáží tělové svíce rozpustit zubní váčky a krevní podlitiny.
Tělové svíce použijte při ucpaných dutinách, bolestech hlavy, migrénách, při nemocech horních cest dýchacích, bolestech v krku, angíně a rýmě.

Proč používat ušní svíčky?

Sluch je jedním z nejdůležitějších orgánů a je potřeba o něj dobře pečovat.

Hořením ušní svíce dochází ke změkčení ušního mazu vlivem tepla a jeho posunutí společně s nečistotami ven z ucha díky podtlaku vzniklého komínovým efektem.
Skrze ucho si podpoříte celé fyzické tělo, protože ušní svíce stimuluje akupunkturní body umístěné hluboko ve vnitřním zvukovodu v blízkosti bubínku. Tyto body jsou jinak téměř nedostupné.
Vždy ošetřete obě uši z důvodu vyvážení hemisfér. Začínejte levým uchem. V případě akutního zánětu středního ucha ošetřete nejdříve zdravé ucho, protože v době nemoci je zdravé ucho mnohem více namáhané.
Do nemocného ucha ušní svíci nedávejte dovnitř. Dejte jí před nebo za ucho. K tomu můžete použít tělové svíce .

Ušní svíce použijte:

- Při hučení v uších a nedoslýchavosti

- při bolestech hlavy a migrénách

- Při přepracovanosti a únavě - jako součást relaxace

- K aktivaci reflexních zón ucha

- K čištění uší

 

Jsou tělové a ušní svíčky vhodné i pro děti?

Při dodržení bezpečnosti při aplikaci tělové a  ušní svíce není jejich používání věkově omezeno. U hodně malých dětí dbejte zvýšené opatrnosti. Menším dětem stačí jedna ušní svíce do obou uší.
Neposedům, které nevydrží alespoň 20 minut v klidu, ušní ani tělové svíce raději nedávejte. Nedávejte je dětem ani v případě, že se bojí ohně.

I zvířatům můžete dávat tělové svíce

Domácím mazlíčkům by měl ošetření za pomocí tělové svíce provádět člověk, ke kterému mají opravdu důvěru. Zvířatům nedávejte svíce přímo do uší, ale použijte tělové svíce za uši. Poznají, že jim chcete pomoci a buď drží, nebo odejdou. Menším mazlíčkům stačí rovná tělová svíce .
Větším zvířatům, např. velkému psovi nebo koni, dejte raději turbo svíce.

 

Několik  konkrétních rad při jakých potížích aplikovat tělové svíce.

 • Pro čištění lymfatických uzlin a podporu toku lymfy - Svíce aplikujte přímo na lymfatické uzliny, do podpažních jamek, podkolenní, třísel a přímo na lymfatické otoky.
 • Střevní potíže, žaludek, žlučník - Nejčastější místo pro aplikaci je opět pupík nebo místo přímo nad bolestivým orgánem. Žlučník můžete také čistit a stimulovat z vnější strany kolen na spodní hraně čéšky (vede zde meridián žlučníku). Můžete použít i reflexní body na rukách nebo nohách.
 • Podpora štítné žlázy, angína - Svíci dejte do důlku mezi klíční kosti nebo přímo na oteklé uzliny (mandle jsou ukazatelem stavu střev) Použijte přibližně 2 tělové svíce denně po dobu tří dnů. První den nemoci použijte turbo svíci.
 • Uvolnění střev, zácpa, průjem - Břicho lehce promasírujte ve směru hodinových ručiček a přiložte tělovou svíci v místě tlustého střeva. Při zácpě tělovou svící pomalu pohybujte ve směru hodinových ručiček. Při průjmu proti směru hodinových ručiček. Můžete použít až 2 tělové svíce denně do vymizení potíží.
 • Pro podporu detoxikace a trávení - Univerzálním místem pro čištění a podporu detoxikace je pupík – ve střevech se nachází nejvíc lymfatických uzlin. Čištění těla probíhá vyplavováním lymfy. Dalším místem pro detoxikaci jsou středy dlaní.
 • Zalehlé dutiny, rýma, migréna, zuby - Tělové svíce vypalujte přímo na čelních dutinách nebo dutinách pod lícní kostí a to tak, že jí bez nadzvedávání hodně pomalu posunujte. Ošetřete vždy obě strany a začněte u kořene nosu. Při bolestech zubů tělovou svíci přiložte na tvář přímo nad bolavý zub. Tělová svíce dokáže vytáhnout i váček z dásně. Můžete použít až 3 tělové svíce za sebou nebo jeden kus turbo svíce. Při bolestech hlavy tělové svíce aplikujte mezi 6. a 7. krční obratel.
 • Bolesti kloubů, zad, svalů a vazů, ústřel, uskřinutý nerv, výrůstky nebo namožené svaly - Při těchto potížích tělové svíce vypalujte přímo na bolestivém kloubu a po dráze vystřelující bolesti jí můžete pomalu posunovat. Pomocí tělové svíce se uvolní zbytnělé tkáně, spasmy a bolestné zatvrdliny způsobené usazením kyseliny mléčné, což usnadní předešlá uvolňující masáž. Vhodná je i aplikace po těžké námaze a sportovním výkonu pro vyplavení kyseliny mléčné ze ztuhlých svalů.
 • Dna, zanícené haluxy - Tělové svíce aplikujte přímo na palcové klouby. Denně 1 až 2 tělové svíce. Významnější efekt nastává po aplikaci 10 svící. Úleva však přichází okamžitě, jestliže vyloučíte ze stravy puriny a zvýšíte pitný režim.
 • Bércové vředy - Tělové svíce dávejte mimo ránu, jejich účinek je několik centimetrů okolo. Podpůrně vynechte maso, živočišné bílkoviny a sůl.
 • Gynekologické problémy, močový měchýř - Tělové svíce vypalujte přímo na podbřišku. V akutním případě doporučuji použít turbo svíce. Ošetřete i reflexní body na ploskách noh nebo rukách. Denně použijte jednu až tři tělové svíce po dobu trvajících potíží.
 • Hemeroidy, křečové žíly - Pokud hemeroid nekrvácí je možné tělové svíce aplikovat v blízkosti konečníku nebo žíly. Tělové svíce nedávejte přímo na postiženou žílu.
 • Psychické problémy - Při pálení tělové svíce dochází ke spalování energií v auře a energetických tělech. Z toho důvodu může dojít k různým emočním reakcím. Tyto reakce jsou  žádoucí a nijak se jim nebraňte. Jsou důkazem uvolnění emočních bloků. Jedním ze základních míst pro ošetření psychiky je místo mezi 6. a 7. krčním obratlem a solar plexus.
 • Alergie, ekzémy - Tělové svíce použijte přímo na reflexní body jater na rukách nebo nohách.
 • Pro všeobecné povzbuzení - Tělové svíce vypalujte na solar plexus nebo zátylku.
 • Hojení jizev, modřiny a zranění - Tělové svíce stavte kousek od jizvy nebo zranění. Nikdy tělové svíce nedávejte přímo do otevřené rány.  Účinek tělové svíce pomáhá k rychlejšímu hojení.

Během 24 hodin nepalte více jak pět tělových svící. Na jedno místo vypalte maximálně dvě tělové svíce během jednoho dne, aby nedošlo k přehřátí místa

Při aplikaci tělové svíce na reflexní body párových orgánů je nutné ošetření na obou stranách.

Tělové svíce můžete aplikovat přímo na obratle. Dochází tím k uvolnění páteře v daném místě a skrze přesuny reflexů také ke stimulaci orgánů, které k obratli náleží.

Vhodnými místy k aplikaci tělové svíce jsou plosky nohou.

Pálením tělové svíce na reflexních bodech dochází k přesunům reflexů k daným orgánům. Uvolní se tím energetické bloky, rozproudí se energie a aktivuje se stimulované místo

Místa pro aplikaci tělové svíce můžete také volit intuitivně.
Zeptejte se - Prosím skrze mé Vyšší Já, na které místo mám dát svíci, aby mi pomohla (dosadíte si s čím)? Dodací lhůta intuice jsou 3 sekundy. Pak už do toho mluví hlava 

Další z možností je použití kyvadla. Pokud nemáte po ruce klasické kyvadlo, využijte moudrosti vlastního těla, které Vám nejlépe napoví.

Postavte se rovně s nohama mírně od sebe. Chvilku se prodýchejte pro uklidnění a dejte tělu pokyn - tělo ukaž mi prosím své Ano. Buď se nakloníte dopředu, nebo dozadu. Ať to bude jakýmkoliv směrem je to  odpověď těla na ano. A to samé s odpovědí pro Ne.

Pak už jen vezměte do ruky svíci a položte otázku - je pro mne vhodné dát svíci na koleno?

I když Vás zrovna koleno bolí, můžete dostat odpověď ne. Bolavé klouby můžou pocházet od oslabených ledvin nebo kořenové čakry. Nejdůležitější je Váš pocit, intuice.

Je to zábava a kreativní hra.

Kdy tělové svíce nepoužívat?

Tělové svíce v žádném případě nepoužívejte při alergii na včelí vosk nebo jakoukoliv jinou složku. Také je nedávejte přímo do otevřené rány (minimálně 1 cm od zranění).
Tělové svíce nepoužívejte ani v těhotenství. Vyhněte se bezprostřední blízkosti očí, sliznic, srdci a temenu hlavy. Svíčky nepatří do nosu, úst a na genitáli nepoužívejte při protržení ušního bubínku a akutním zánětu středního ucha.

Návod k použití

Udělejte si přibližně 20 minut času v prostředí, kde se cítíte dobře. Připravte si tělovou nebo ušní svíci, zapalovač, misku s vodou, pinzetu a kousek papírového kapesníku.

Je lepší, když Vám tělové i ušní svíce aplikuje druhá osoba a to z bezpečnostních i léčebných důvodů.
Pokud je to místo, na které vidíte a pohodlně si na něj dosáhnete, můžete si svíce přidržet sami. Před začátkem je dobré vypít sklenici vody (podpoří to lepší proudění lymfy a povzbudí detoxikaci). Pak místo aplikace lehce promasírujte krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček.

Dejte do tělové nebo ušní svíce záměr a věnujte celému procesu pozornost. Kam směřujete pozornost, tam proudí energie a nastává léčení.

Tělová i ušní svíce se zapaluje na širším konci, podloží se kouskem kapesníku a přikládá se nezapáleným koncem na tělo. Vždy kolmo přiložená tak, aby kouř neutíkal po okrajích.
Ušní svíce jemně jakoby našroubujte do ucha tak, aby vás to nebolelo.
V průběhu hoření  tělové i ušní svíce vzniká ohořelý knot, který podle potřeby odebírejte pinzetou a haste v misce s vodou.
Aplikace je bezpečná. Plamínek je stálý a při dodržení návodu ze svíčky nekape vosk a nic z ní neodpadává. Tělovou svíci uhaste, když jí bude zbývat asi 5 cm. Ušní svíce je opatřena ryskou.
Doba hoření tělové nebo ušní svíce je individuální a pohybuje se od 8 do 15 minut. Záleží na místě aplikace a na tom co vše musí svíce z těla vytáhnout.

 

Tělové svíce s námi během léčení komunikují - co plamen během hoření říká?

Klidný a jakoby tančící plamen nám ukazuje, že tělová svíce uvolňuje zablokované energie.

Když tělová svíce prská a plamen hodně skáče, znamená to, že na místě byla nějaká fyzická i citová poranění nebo tam máme nastřádané emoce a negativní energie.

Vysoký a silný plamen znamená, že tělová svíce „má co na práci“.

Nízký a slabý plamínek nám ukazuje, že místo svíčku  nepotřebuje nebo tělová svíce nepracuje. Je i možné, že ošetřovaný nechce emoce a bolesti uvolnit, drží si je.

Co v průběhu léčení prozrazuje barva plamene tělové svíce 

Když je plamen žlutý a jasný je to dobré znamení.

Plamen, který je temný a tmavě oranžový nás upozorňuje na to, že jsme hodně zanešení a málo pijeme.

Když tělová svíce hodně čoudí a jde z ní černý kouř, upozorňuje nás na psychické problémy.

Diagnostika obsahu vypálené tělové svíce

Po vypálení tělové i ušní svíce v ní vždy najdete produkty hoření, světlý popílek a zbytky vosku. Barva, množství, zabarvení popílku a zbytků vosku se liší podle toho, co svíce vytáhla a spálila.

Jemný, většinou světlý prášek, bývá z otoků a při virových infekcích.

Tmavěžlutý prášek nám ukazuje, že je v místě nějaký zánět (bakterie).

Barva, tvar a velikost zbytků vosku po vyhoření tělové a ušní svíce

Tmavěžlutý až do hněda ukazuje na usazeniny v těle.

Vosk s barvou do zelena ukazuje na hnisavé usazeniny.

Červenohnědý zbytek vosku poukazuje na krevní sraženiny nebo tromby.

Šedý až černý vosk upozorňuje na kameny a písek.

Je potřeba počítat s tím, že po skončení aplikace celý proces dobíhá, tělo pracuje, trvá to řádově dny až týdny.

Několik malých kousků voskové barvy je normální produkt hoření svíce.

Velké kusy ve větším množství upozorňují na drobná zánětlivá ložiska.

Větší hrudky vosku bývají většinou u chronických záležitostí. Při jejich nálezu aplikaci opakujte až do jejich vymizení. Podle barvy se může jednat i o rozsáhlejší zánět.

Jak  tělové a ušní svíce správně skladovat?

Pokud tělové nebo ušní svíce necháte na světle, mohou časem vyblednout. Když se stane, že se svíce promáčkne, nic se neděje. Napravíte to například vařečkou nebo jakoukoliv jinou tyčkou.
Působením většího tepla se svíčky mohou zdeformovat a znehodnotit. Pro zachování všech  očistných vlastností skladujte tělové a ušní svíce ve tmě při pokojové teplotě - nejlépe v domácí lékárničce.

Důležité upozornění

Po celou dobu terapie tělovými a ušními svícemi pracujete s otevřeným ohněm a proto dodržujte určité bezpečnostní zásady.

Na plamen neustále dohlížejte, vyhněte se blízkosti hořlavých předmětů a nepracujte v průvanu.

Po skončení terapie v místnosti vyvětrejte a zlikvidujte zbytek tělové nebo ušní svíce i s obsahem. Vše spalte nebo pečlivě zabalte do alobalu.

Terapie tělovými a ušními svícemi je alternativní léčebná metoda a nenahrazuje odbornou lékařskou pomoc.

Jsou vyráběné se záměrem co nejvíce pomoci. Energie a symboly jsou tady pro nás od pradávna dostupné všem.
Tělové i ušní svíce si tedy můžete nabít takovou energií, která je vám nejbližší a symbol si na nich můžete představit mentálně. Bude to fungovat také.

Nejdůležitějším účinkem tělové svíce je komínový efekt, záměr daný do svíce a aktivace daného místa ohněm, světlem a teplem. Působí zde element ohně, který přináší  aktivitu, světlo a teplo.
S každou další vypálenou tělovou svící k nim získávám větší důvěru a úctu k tomu co umí. Jsem vděčný, že se ke mně tělová svíce dostala a můžu je šířit dalším lidem, kteří pomoc potřebují.